Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Oppo A53 6/128Pre-owned
Fairy White| Official| 16GB
৳12499 Tk
The Oppo A53 offers a smooth user experience with its 6.5-inch display, 90Hz refresh rate, and Snapdragon 460 chipset. It also features a large 5000mAh battery, a triple camera setup, and a sleek design, effectively balancing performance and style.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
16GB
6GB
Region:Official
specifications
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz refresh rate |
| Display Resolution | 1600 x 720 pixels, 20:9 ratio, 269 PPI |
| Dimensions | 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | 186 grams |
| SIM | Dual Nano SIM |
| OS | Android 10, ColorOS 7.2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 460 (11 nm) |
| Network | LTE, HSPA, GSM |
| Memory | 6GB RAM, 128GB internal storage (expandable via microSD) |
| Main Camera | Triple: 13 MP (wide) + 2 MP (macro) + 2 MP (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, Accelerometer, Proximity, Compass |
| Battery Info | 5000 mAh, 18W fast charging |
| Other Features / Info | Stereo speakers, USB Type-C, 3.5mm audio jack, Face unlock |



